Kiekvienas domeno savininkas privalo apie tai žinoti: domeno gyvavimo ciklas

Dažnai klaidingai manoma, kad įsigijus domeną jis tampa pirkėjo nuosavybe. Tai nėra tiesa! Domenas yra įsigyjamas tik tam tikram laikotarpiui (nuo 1 iki 5 metų), kurį sutarties pabaigoje galima pratęsti. Tik tol, kol jūs apmokate už domeną, jis priklauso jums – t.y.  jūs sumokate už domeno vardo naudojimo teises apibrėžtam laikotarpiui.  Atkreipiame dėmesį: visada svarbu atidžiai perskaityti ir laikytis Domeno procedūrinio reglamento, konkrečios domeno sutarties sąlygų bei galiojančių teisės aktų, kad domenas būtų įregistruotas ir jo nuosavybę išlaikytumėte savo rankose visą sutarties laikotarpį.

Svetainių savininkams bei jų administratoriams, taip pat asmenims norintiems įsigyti / užregistruoti naują domeną, labai svarbu suprasti domeno gyvavimo ciklą. Žinodami ir suprasdami, kuriame ciklo etape yra domenas, esant poreikiui, galėsite priimti pagrįstus su domenu susijusius sprendimus (pvz. kai domenas Aktyvus galimi perkėlimai, atnaujinimai ir kt.) bei numatyti galimas problemas, tokias kaip domeno galiojimo pabaiga ir ištrynimas.

Kad geriau suprastumėte domeno gyvavimo ciklą, šiame straipsnyje toliau patiekiame jo schemą ir kiekvieno etapo paaiškinimą.

1. pav. Domeno gyvavimo ciklas

LAISVAS

Kai domenas yra laisvas, tai reiškia, kad jis nėra užregistruotas ir jį galite įsigyti. Kai tik nuspręsite, kad išsirinktas laisvas domenas yra jums reikalingas – užregistruokite jį kuo greičiau, kol to nepadarė kažkas kitas.

AKTYVUS – UŽIMTAS

Kai domenas yra užregistruojamas fizinio ar juridinio asmens vardu, jis tampa aktyvus, kiti asmenys jo įsigyti negali, nebent dabartinis domeno sąvininkas sutiks jį perleisti ar parduoti.

Domeno registravimo procesas dažniausiai yra greitas ir labai nesudėtingas. Nauji domenai įprastai aktyvuojami kelių valandų laikotarpyje, iškart po apmokėjimo. Tačiau gali pasitaikyti išimčių ir registracijos procedūra kiek užtrukti:

Būtina paminėti tai, kad domeno pavadinimas užregistruojamas tik nustatytam laikotarpiui: minimalus laikotarpis vieneri metai, maksimalus 5 metai (pasirinkimo galimybę matysite atlikdami užsakymą, bet ji taikoma ne visiems domenams). Pasibaigus domeno galiojimo laikotarpiui, jūs kaip domeno užsakovas sprendžiate ar norite jį pratęsti.

GALIOJIMO PABAIGOS LAIKOTARPIS

Rekomenduojame pratęsti domeną gerokai prieš galiojimo pabaigos datą, nes kai domenas pasibaigs, per tą domeną jūsų svetainė nebus pasiekiama, ir bet kokie su domenu susiję el. pašto adresai nebeveiks.

Dažniausiai su jumis susisiekiama iš anksto prieš domeno galiojimo pabaigą (priklausomai nuo tiekėjo, bet vidutiniškai bent 45 dienos iki galiojimo pabaigos). Dažnai domenas pratęsiamas automatiškai po sąskaitos apmokėjimo, kuri sugeneruojama ir automatiškai išsiunčiama į kontaktinį el. paštą. Todėl rekomenduojame atnaujinti savo kontaktus, kai jie keičiasi ir nustatyti domeno automatinį atnaujinimą, jei tokia galimybė yra. Atkreipiame dėmesį į tai, jog pasibaigusio domeno negalima perkelti į kitą domenų registracijos centrą. Gera žinia yra ta, kad pratęsus domeną, jis (ir jūsų el. paštas) vėl grįš į AKTYVUS būseną ir esant poreikiui jį galėsite perkelti.

Jei visgi nuspręsite nepatvirtinti domeno atnaujinimo, jis po tam tikro laiko tarpo taps LAISVAS ir jį galės įsigyti kiti asmenys.

ATKŪRIMO LAIKOTARPIS – KARANTINAS

Kai domenas nėra laiku pratęsiamas (galiojimo pabaigos laikotarpiu), jis patenka į atkūrimo laikotarpį, dar kitaip KARANTINĄ. Tai paprastai trunka 30 dienų (daugumai aukščiausio lygio domenų, tačiau pasitaiko ir išimčių: pvz.: .eu – 40 dienų, .com – po 90 dienų). Šiuo laikotarpiu jūsų svetainė, el. paštas ir domenu paremtos paslaugos neveiks.

Pastaba: Jei domenas yra atkūrimo fazėje ir norite jį atkurti, tai vis dar įmanoma! Šiuo etapu įprastai yra taikomas papildomas atkūrimo mokestis, kurį reikės sumokėti kartu su atnaujinimo/pratęsimo kaina. Rekomenduojame susisiekti su įmone, kurioje registravote domeną, dėl domeno atkūrimo procedūros.

ŠALINAMAS

Jei domenas iki karantino laikotarpio pabaigos neatnaujinamas, jis patenka į šalinimo fazę (ji trunka tik 5 dienas, retais atvejais – iki 10 dienų). Šiuo metu jau neįmanoma atkurti ar pakeisti domeno statuso. Domenas tampa laisvai prieinamas visiems norintiems įsigyti ir užregistruoti šį domeną.

 

Suprasdami kiekvieną domeno gyvavimo ciklo etapą galite efektyviai valdyti domeną ir numatyti galimas problemas, bei jų išvengti. Svarbiausias dalykas, kurį visada turėtumėte prisiminti, jeigu norite išsaugoti domeną, tai laiku apmokėti sąskaitą už domeno pratęsimą. Tai ne tik sutaupys jums pinigų, bet ir sumažins riziką prarasti domeną.

Atkreipkite dėmesį:

 

Jeigu turite papildomų klausimų susisiekite su ELNIS komanda.

 

JUMS GALI PATIKTI KITI MŪSŲ STRAIPSNIAI:

Kaip sužinoti kam priklauso domenas: 8 pagrindinės metodikos

„Domenas” ir „Hostingas”

Svetainės greitis

Interneto svetainių priežiūra